Förstasidan arrow Rating & resultat arrow Matchstatistik arrow Högsta dragpoäng arrow Arkiv - Höga dragpoäng
 
Avdelningar
 Förstasidan
 Om Scrabbleförbundet
 Vad är Scrabble?
 Nyhetsarkiv
 Rating & resultat
 Ratinglista
 Matchstatistik
indent Visa turneringar
indent Visa spelare
indent Visa rekord
indent Visa möten
indent Visa rullningar
indent Högsta dragpoäng
indent Arkiv - Höga dragpoäng
indent Högsta dragpoäng, böjningslistan
indent Visa vandringsdjur
 Administrera
 Scrabble-SM
 Turneringar
 Turneringsrummet
 Spela via datorn
 Spela på din ort
 Svenska Scrabblelänkar
 English Scrabble
 Fotoalbum
 Kontakta oss
 Forum
 Logga in
 Webbadmin

Arkiv - Höga dragpoäng   Skriv ut 

Följande tabell är ett arkiv med inrapporterade höga dragpoäng från ratinggrundande tävlingar. Listan är säkerligen inte komplett. Drag med ännu högre poäng än i tabellen finns på ordinarie sida. Koordinater som börjar med bokstav anger rader, medan inledande siffra anger kolumner.

Pg Drag Lagt av Turnering Motståndare Kommentar Källa
130 ChIFFER Sonny Apoy Göteborg Open 2013 ??? Forum
127 ZOOlOGI Johan Eriksson SM 2007 ??? Forum
126 ÖROnVAX Björn Jansson SM 2011 Ingela Persson 2x2, 11E-K Forum
125 SYLTBURK Thomas Olsson Vokalpokalen 1999 Nils Berner Rapport
122 (B)eTRYGGa Per Christensson SM 2010 Fredrik Viberg Lista
122 TAL(T)RAST Roland Olsson SM 2009 Mårten Björkman 3x3, 15A-H Forum
122 SpA(T)SERA Anna Jansson Sommarnattens Spelande 2009 Gunnar Andersson 3x3 radagast.se
122 TRÄ(D)KOJa Zakarias Jonsson Fiskarhöjden Cup 2009 Daniel Domert Forum
122 IN(D)IkERA Gerd Forss KATTFOT Cup 2009 Håkan Nord 3x3 Forum
122 SLACKAR(E) Martin Bender Stockholm Open 2009 Alexander Sandström H1-8 Forum
122 LySTRI(N)G Gerd Forss SM 2008 Claes von Hofsten 3x3 Forum
122 (F)öRTYCKA Maria Åslund SM 2008 Alexander Sandström 1A-H Forum
122 FArOZON Inger Wingård Aura Cup 2008 Andreas Ericsson C3-9 Forum
122 E(F)TeRApA Elof Hansjons Stockholm Open 2007 Fredrik Hansson Protokoll
122 GLASRUTA Martin Bender SM 2006 ??? Anteckning
122 FRYSBar Ronnie Löfström Vokalpokalen 2003 Anita Marmell Protokoll
122 TRANDANs Henrik Fröjmark IN Cup 2003 Niklas Elmefjäll Prot finns Rapport
121 PiNCERA Alexander Sandström Göteborg Open 2013 Björn Ericson 11E-K Forum
121 dEXTRAN Johan Berner SM 2011 Peter Sävinger 3x(2xX), O2-8 Forum
120 ChARTRA Björn Jansson (UPP)VÄRM(N)ING Louise Wikström 3x(2xC), O4-10 Forum
118 BESTYr(K)A Nils Berner DBS 2012 Johan Rönnblom Protokoll, Forum
118 OMUTBAr Gerd Forss DBS Extrem 2010 Johannes Åman Pohjola 2x2 Forum
118 AZERIS(K)a Christian Eriksson SM 2010 Simon Forsström 2x2 Lista
118 FÅTALIG Eva Hedman Stockholm Open 2007 Per Adamsson Protokoll
116 AXELREM Sebastian Boukachabia Scrabble Masters 2013 Alexander Sandström 2x(3xX), 14I-O Protokoll, Lista
116 (S)CHAVOTT Johan Rönnblom Stockholm Open 2008 Gunnar Andersson 8H-O, Prot finns Forum
115 SEXTiEN Mikael Brenning SM 2010 Turid Petersson Lista
115 URKlIPP Kristina Granström Göteborg Open 2009 Gerd Forss Forum
115 STRECKA Thomas Olsson Vokalpokalen 1996 Per Starbäck +JAMS Protokoll, Rapport
114 öVE(R)TYGA Magnus Lenti SPELD(JÄV)UL 2013 Johan Rönnblom 5E-L Forum
114 KAT(T)DJUR Zakarias Jonsson Scrabble Masters 2011 Pia Mattsson Protokoll
114 TJUsARE Roland Olsson Sisu Cup 2011 Erik Elvers H9-15 Forum
114 *IRrLJUS Henrik Fröjmark AX Cup 2001 Greger Nässén Prot finns Rapport
113 bASI(D)IER Roland Olsson SM 2011 Gunilla Norbäck O8-15 Forum
113 ORMBUNK(E) Sonny Apoy SM 2011 Henrik Jonés Forum
113 BEDRIVA Matilda Gnospelius SM 2010 Roland Olsson Lista
113 ROST(N)INg Andreas Sundberg CHOKLAD-Pokalen 2009 ??? 3x3, 122p? Forum
113 TJoCKNA Inger Wingård Sommarelmiaden 2006 James Reimdal 3x Forum
113 BESPRU(T)A David Lundin SM 2007 Per Christensson 3x Forum
113 INLEDARE Birgitta Ländin HI Cup 1997 Peter Oljelund Felräkn? Rapport
112 PRYgLIN(G) Malin Ståhlner SMAKLÖS SKAMLÖS Martin Bender Forum
112 NYnAZIS(M) Inger Wingård SOLODAN(S) 2010 Johannes Åman Pohjola Forum
112 AGENtUR Håkan Nord Mälarpirater 2009 Karin Anderberg Protokoll
112 SYnTARE Per Adamsson Mälarpirater Cup 2008 Andreas Sundberg Protokoll
111 SJÖFOlK Björn Ericson Göteborg Open 2013 Rose-Marie Eriksson D7-13 Forum
111 SKEJTA(R)e Henrik Johansson SM 2011 Eva Hedman 11D-K Forum
110 *(S)KOBUTIK Johannes Åman Pohjola Göteborg Open 2013 ??? Forum
110 sAXNInG Håkan Nord DBS 2012 Roland Olsson Protokoll, Forum
110 pSYKOPA(T) Anders Skjäl SM 2012 Turid Petersson 3x, 8A-H Foto, Lista, Forum
110 ZINKSP(A)t Martin Bender SM 2011 Jonathan Ljungberg 4A-H Forum
110 FABULER(A) Anders Skjäl Aura Cup 2010 Maria Ellfolk 8A-H Forum
110 DAMBESÖ(K) Björn Ericson (BORG)MÄSTARE 2010 Zakarias Jonsson Forum
110 OVÄDRAD Gunnar Andersson (BORG)MÄSTARE 2010 Johan Rönnblom 3x radagast.se
110 INDEXt(A)L Johan Rönnblom Scrabble Masters 2010 Inger Wingård 14B-I, 2x(3xX) Forum
110 KURVATU(R) Henrik Johansson DBS EXTREM 2009 Alexander Prytz Hedström 3x3, 8A-H Forum
110 YXSkAFT Akexander Prytz Hedström Stockholm Open 2009 Greger Nässén Protokoll
110 vÄCKELSE Lisa Blohm SM 2001 Greger Nässén Rapport
110 POSTSÄCK Greger Nässén BÖS 2000 Peter Oljelund Rapport
109 *PACiENT Michelle Silverglantz Mälarpirater Cup 2008 Zakarias Jonsson Lista
108 ROVDJuR Anders Skjäl Aura Cup 2010 Erik Elvers 15D-J Forum
107 (B)ENSPARK Alexander Sandström Västsvenska Mästerskapen 2012 ??? A8-15 Forum
107 NEDFRYS(A) Paul Eberhardsson Västsvenska Mästerskapen 2012 ??? 15A-H Forum
107 JORdART Patrik Grönvall Västsvenska Mästerskapen 2012 ??? M7-13 Forum
107 *NaTTSYN Anna Jansson Mälarpirater Cup 2012 Maria Åslund Protokoll, Forum
107 (U)PPKOMmA Maria Åslund Stockholms lokalmästerskap 2007 Per Adamsson Protokoll
107 JULOTTA Pia Mattsson Davids Cup 2004 Lars Waara 3x Forum
107 SLUTSCEn Jimmy Zettergren SM 2004 ??? Lista
107 STOCkA Birgitta Ländin Vokalpokalen 1997 Stefan Diös Felräkn 77p Protokoll, Rapport
106 RISGRYN Thim Svensson SM 2012 Pia Mattsson 10A-G Lista, Forum
106 BESKHET Måns Eriksson SM 2012 Björn Jansson 3x, 15H-N Foto, Lista, Forum
106 *TAL(S)TYRD Leif Berglund SM 2012 Mattias Alin 2x2 Foto, Protokoll, Lista, Forum
106 FELSLUT Greger Nässén Gillet Cup V 2006 Robert Svenander Protokoll
105 SnÖVALL Johan Rönnblom SM 2012 Inger Wingård 2x2, K5-11 Foto, Protokoll, Lista, Forum
105 JÄMTSkA Jonathan Ljungberg SM 2011 Malin Ståhlner 2x(2xJ), 13G-M Forum
105 CRA(Z)Y Johan Rönnblom Göteborg Open 2006 Björn Ericson 3x(2xC), O4-8 Forum
105 INIFRÅN Caitlin Mooney Vokalpokalen 2003 Ola Torstensson Protokoll
104 OSOCK(R)AD Alexander Sandström Göteborg Open 2013 Pia Mattsson C6-13 Forum
104 sÅNGKÖR Alexander Sandström SM 2011 Niklas Elmefjäll J1-8 Forum
104 FAKULTE(T) Daniel Domert SM 2011 Zakarias Jonsson Forum
104 SMÅDJUR Erik Elvers Göteborg Open 2010 Johan Berner 2xJ Forum
104 VALFrÅGA Inger Wingård (I)NTAGLIO open 2009 Daniel Domert Forum
104 BANKVaL(V) Greger Nässén Vokalpokalen 2001 Nils Berner Protokollen
103 YRKaNDE Jessica Käll SM 2012 Greger Nässén 2x, 14B-H Foto, Lista, Forum
103 PLANSch Mikael Brenning SM 2010 Alexandra Svantesson Lista
103 STJäRNA Dan Wallin SM 2004 ??? Lista
103 GAlLRING Henrik Fröjmark Vokalpokalen 2003 Niklas Elmefjäll Protokoll
103 sMYGARE Lennart Lundquist IN Cup 2003 Greger Nässén Prot finns Rapport
102 TJATtER Mattias Persson ROLIG CUP 2013 Anita Marmell Forum
102 SLUT(SE)GER Björn Ericson Göteborg Open 2013 Henrik Johansson K4-12 Forum
102 FÖRLO(S)Sa Alexander Sandström Göteborg Open 2013 Johannes Åman Pohjola K5-12 Forum
102 SUnDHET Alexander Sandström DBS 2012 Håkan Nord Protokoll, Forum
102 UTSK(U)REn Johannes Åman Pohjola RIKSRÅD Open 2012 David Lundin E4-11, eg 106 p Forum
102 AZERISk Mattias Persson SM 2011 Christian Eriksson Forum
102 oFELBAR Inger Wingård *BOSQUET Open 2010 Tea Fågelström 3x, 15H-N Forum
102 SAM(V)ÄLDE Erika Jonés Topp-12 2007 Henrik Jonés Lista
101 S(A)LUFÖRA Jonathan Ljungberg Scrabble Masters 2013 Alexander Sandström 1B-I Foto, Protokollen
101 ARVGODS Zakarias Jonsson SM 2012 Daniel Domert Lista, Forum
101 STRÖMOL(N) Jonathan Ljungberg SM 2012 Daniel Pettersson 3x Lista, Forum, Blogg
101 PARALYS Daniel Domert SM 2012 Anna Jansson Lista, Forum
101 OXELTAN(D) Håkan Nord DBS 2011 Per Adamsson Protokoll
101 mACHETE Eva Hedman SM 2011 Mats Jacobsson Forum
101 (UT)TYDnINg Stina Lundin SM 2011 Christian Eriksson Forum
101 (F)OlKVAGN Inger Wingård SM 2011 Stina Lundin Forum
101 (D)ÄRiFRÅN Johannes Åman Pohjola Scrabble Masters 2011 Gunnar Andersson Protokoll
101 SAMSPeL Roland Olsson Göteborg Open 2010 Greger Nässén Protokoll
101 STENBRO Alexander Prytz Hedström Scrabble Masters 2010 ??? Lista
101 BeSVÄRA(D) Gunnar Andersson SA(G)OTANT 2009 Niklas Elmefjäll 3x radagast.se
101 TRÖ(G)MÅNS Gunnar Andersson Scrabble Masters 2009 James Reimdal 3x radagast.se
101 ÅRSBASi(S) Johan Rönnblom Stockholm Open 2008 Johan Berner Protokoll
101 KYRKORÅD Claes Gejrot IN Cup 2003 Ingegerd Bergholm Prot finns Rapport
101 TRÄKYRKA Håkan Nord ER Cup 2002 Johan Rönnblom Prot finns Rapport
100 FÖRSURA Åke Qvarfordt SM 2012 Elisabet Bruzelius 12D-J Forum
100 TY(P)ISERA Johan Rönnblom Scrabble Masters 2011 Gunnar Andersson Protokollen
100 ÅStUNDA Håkan Nord Scrabble Masters 2010 ??? Lista
100 BORDELL Claes Gejrot IN Cup 2003 Henrik Fröjmark Prot finns Rapport
100 BESKåDA Per Starbäck LO Cup 2002 Jocke Samuelsson Prot finns Rapport


© Svenska Scrabbleförbundet